Grupa AA

Najważniejszym podmiotem w strukturze służb światowych AA jest grupa. Jak pisze Bill W. w eseju na temat Koncepcji Pierwszej:

„Na grupach AA spoczywa obecnie najwyższa odpowiedzialność za nasze służby światowe – to specjalne elementy naszej struktury, dzięki którym nasza Wspólnota może funkcjonować jako całość oraz najwyższa władza nad służbami”.

Zgodnie z Tradycja Trzecią dwóch lub więcej alkoholików spotykających się w celu zachowania trzeźwości może uważać siebie za grupę AA pod warunkiem, że jako grupa będą samowystarczalni i nie będą się z nikim łączyć.

Doświadczenie AA pokazuje, że grupę AA definiują następujące elementy:

  • Wszyscy członkowie grupy są alkoholikami i każdy alkoholik może przystąpić do grupy;
  • Jako grupa są samowystarczalni i z nikim się nie łączą;
  • Głównym celem grupy jest pomaganie alkoholikom w zdrowieniu dzięki realizowaniu programu Dwunastu Kroków;
  • Jako grupa nie zajmują żadnego stanowiska w sprawach nie dotyczących Wspólnoty;
  • Jako grupa w swoich działaniach zewnętrznych kierują się zasadą przyciągania, a nie reklamowania i zachowują osobistą anonimowość wobec mediów.

Głównym celem działania grupy jest niesienie posłania AA przez regularnie odbywające się mityngi. Jednak aby to osiągnąć, potrzebna jest pewna forma organizacji. Grupa powołuje zatem służby. Ktoś musi bowiem otworzyć salę, zapalić światło, zaparzyć kawę czy zadbać o dostępność literatury. Ktoś inny musi dopilnować, aby datki z kapelusza, były prawidłowo rozdzielone, kolejna osoba prowadzi mityng. Wszyscy ci ludzie sprawiają, że grupa funkcjonuje sprawnie i zgodnie z Tradycjami AA.

Jak przystąpić do grupy AA?

W Tradycji Trzeciej czytamy, że „Jedynym warunkiem przynależności do AA jest pragnienie zaprzestania picia”. Nikt z nas nie jest w stanie ocenić, czy jest takie pragnienie w sercu innego człowieka, oraz czy jest ono szczere. Dlatego samo uczestnictwo w mityngach jest odczytywane jako deklaracja przynależności do grupy AA. Większość członków AA jest bardziej związana z jedną grupą, którą nazywa macierzystą. Tu stają się oni odpowiedzialni, nawiązują przyjaźnie i podejmują się pełnienia służb. Grupa macierzysta daje uczestnikom przywilej i prawo do głosowania w sprawach ważnych dla niej samej i AA jako całości.

Jak funkcjonuje grupa AA?

W Tradycji Drugiej czytamy, że „Jedynym i najwyższym autorytetem w naszej Wspólnocie jest miłujący Bóg, jakkolwiek może się On wyrażać w sumieniu każdej grupy. Nasi przewodnicy są tylko zaufanymi sługami, oni nami nie rządzą”. Prawo do podejmowania decyzji dotyczących grupy mają zazwyczaj jej uczestnicy, którzy uznają grupę za macierzystą, pełnią w niej służby lub też są zaufanymi sługami – weteranami.

Poradnik dla Służb AA, str. 29-30